Co wyróżnia aparaty stałe Damon?

aparat na zeby

Wadę zgryzu zazwyczaj leczy się za pośrednictwem specjalistycznego aparatu ortodontycznego. Osobom dorosłym zakłada się aparaty stałe. Część z nich nie prezentuje się zbyt estetycznie. Noszenie stałych aparatów ortodontycznych może wiązać się z dyskomfortem. Ortodonci coraz częściej polecają wyjątkowe rozwiązanie, minimalizujące wszelkie dolegliwości – aparaty stałe Damon. Czym charakteryzuje się ten typ?

Czym jest aparat Damon?

Aparaty stałe Damon pomagają skutecznie skorygować wady zgryzu. Ich sekret tkwi w nietypowej budowie oraz pasywnym mechanizmie poślizgowym. Aparaty ortodontyczne Damon składają się z pasywnych zamków bezligaturowych – dla porównania, w klasycznych aparatach znajdują się ligatury – oraz nowoczesnych drutów, które mają pamięć kształtu. Owe druty zaprojektowano tak, że pozwalają na rozbudowę łuków zębowych – aparaty Damon są zatem idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, u których stwierdzono stłoczenia uzębienia. Zamiast ligatur pojawiają się specjalne zatrzaski (klapki), wbudowane w zamek. W aparatach Damon nie ma żadnych ostrych krawędzi i ukrytych zakamarków, w których osadzają się resztki pokarmów. Ich użytkownicy nie skarzą się na kamień nazębny i potencjalne ubytki.

Aparaty Damon można odnaleźć w dwóch wersjach. Pierwszy typ jest wyposażony w zamki metalowe (tańsze rozwiązanie), a drugi – w prawie niewidoczne zamki ceramiczne (wyjątkowo estetyczna, choć znacznie droższa opcja).

Gabinet dentystyczny Codzienna Stomatologia specjalizuje się we wszystkich zabiegach dentystycznych. Pracują tu doświadczeni ortodonci, którzy przeprowadzą kompleksowe badania ortodontyczne i nałożą aparaty ortodontyczne, np. firmy Damon.

Jak działają aparaty Damon?

Aparaty Damon są zaawansowane technologicznie. Dysponują pasywnym mechanizmem poślizgowym, dzięki któremu polepsza się szybkość przesuwania uzębienia po łuku. Takie aparaty skutecznie eliminują tarcie i działanie niepożądanych sił. System Damon odpowiada również za duży komfort psychiczny użytkowników. Jego założenie nie wymaga zazwyczaj stosowanie wyciągów zewnątrzustnych ani ekstrakcji (w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych).