Co warto wiedzieć na temat ogrzewania gazowego?

ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i większych budynków. Mimo rosnących cen surowca jest to wciąż tanie i ekologiczne źródło produkcji ciepła. Na co zwrócić uwagę decydując się na grzanie gazem? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Wyjaśniamy.

Jakie wymagania należy spełnić, aby ogrzewać gazem?

W przypadku nowych domów jednorodzinnych w pierwszej kolejności będzie potrzebne przyłącze do gazu. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu określonych warunków, a następnie pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o warunki techniczne przyłączenia nastąpi instalacja. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku bloków lub kamienic. W takiej sytuacji na przyłącze gazowe muszą wyrazić zgodę wszyscy mieszkańcy.

Jeśli już uda nam się uzyskać dostęp do sieci gazowej to warto skontaktować się z dostawcą gazu i ustalić określone warunki umowy związane z dostarczaniem go na potrzeby ogrzewania. W niektórych przypadkach możemy wybrać taryfę, która pozwoli nam płacić niższy koszt jednostkowy w przypadku dużego zapotrzebowania.

Pod względem wymagań prawnych trzeba także spełnić określone wytyczne dotyczące pomieszczenia kotłowni. Miejsce w którym zostanie umieszczone urządzenie produkujące ciepło z gazu wymaga spełniania kilku istotnych warunków. Przede wszystkim musi być usytuowane na najniższej lub najwyższej kondygnacji domu oraz musi być specjalnie wydzielone od innych pomieszczeń. Konieczne jest także zapewnienie wymaganej wentylacji do zaplanowanych tam kotłów. Także materiały z jakich wykonane są podłogi, schody oraz ściany nie mogą być wykonane z materiałów łatwopalnych. Jedynym warunkowym odstępstwem od tego jest pokrycie ich materiałem niepalnym.

Zalety ogrzewania gazem

Wśród najbardziej istotnych zalet warto wskazać przede wszystkim łatwą obsługę urządzeń, które obecnie służą do produkcji ciepła za pomocą gazu. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą bezobsługowej produkcji ciepła. Po pierwszej konfiguracji można cieszyć się w pełni automatycznym sterowaniem mocy. Wszystko za sprawą czujników, które analizują temperaturę w pomieszczeniach i dobierają zużycie gazu do aktualnych potrzeb.

Na pewno ten sposób grzania jest bardzo czysty. Nie powstają typowe dla klasycznego spalania związki pyłu węglowego oraz nie ma popiołu. Tym samym nie ma potrzeby regularnego dbania o czystość w pomieszczeniu w którym znajduje się kocioł gazowy.

Wiele osób docenia przede wszystkim korzyści związane z niskimi kosztami grzania. Nowoczesne kotły gazowe są to urządzenia o bardzo wysokiej sprawności. Tym samym z niewielkiej ilości gazu są w stanie wyprodukować dużą ilość ciepła.

Wady ogrzewania gazem

Nie sposób nie zauważyć, że gaz nie jest najtańszym surowcem, który służy do ogrzewania domów. Porównując koszty i ilość wytworzonej energii łatwo wykazać, że to właśnie węgiel i drewno cieszy się popularnością ze względu na niską cenę. Co prawda grzanie za ich pomocą wymaga dużo wysiłku, ale jeśli ktoś szuka maksymalnych oszczędności to z pewnością sięgnie po taką właśnie alternatywę.

Cena nowoczesnego kotła gazowego to całkiem spory koszt. Zarówno samego urządzenia, jak i instalacji. Natomiast kupno mało wydajnego pieca gazowego, który jest obecnie mało efektywny, nie ma sensu w dłużej perspektywie czasu.

W przypadku domów, które nie posiadają przyłącza gazowego z sieci, może pojawić się problem związany z koniecznością zakupu samych butli oraz ich magazynowania. Tym samym należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo ich przechowywania.

Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy kondensacyjny?

Nowoczesnym sposobem ogrzewania gazem są obecnie kotły gazowe kondensacyjne. W porównaniu do klasycznych urządzeń są one w stanie uzyskiwać większy potencjał energetyczny ze spalanego paliwa. Wszystko za sprawą odzyskiwania wartościowego ciepła bezpośrednio ze spalin. Proces ten nazywany jest kondensacją. Efektywność tego procesu w dużej mierze zależy od aktualnej mocy palnika oraz parametrów urządzenia. Warto wiedzieć, że największe oszczędności można uzyskać łącząc kocioł gazowy kondensacyjny z ogrzewaniem podłogowym. To obecnie najlepszy sposób, aby przy małym zapotrzebowaniu na wysokie temperatury cieszyć się ciepłem w każdym pomieszczeniu.

Ogrzewanie gazowe za pomocą wysokiej klasy kotła to rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w niewielkich domach lub mieszkaniach. Wszystko za sprawą niewielkich rozmiarów urządzeń w których występuje zawsze zamknięta komora spalania. Zwiększa to tym samym bezpieczeństwo. Właściciele domów lub mieszkań w których stosuje się ten rodzaj urządzenia nie muszą obawiać się zatrucia czadem. Powietrze, które dostaje się do komory spalania trafia bezpośrednio z zewnątrz. Do tego celu montuje się specjalną rurę za pośrednictwem której piec pobiera powietrze w zależności od aktualnych potrzeb. Jakikolwiek wypływ spalin z zamkniętej komory spalania nie jest więc możliwy. Jest to więc bez wątpienia jeden z najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania domu. Widać to wyraźnie chociażby po wieloletnim okresie gwarancyjnym jaki udzielają producenci na swoje urządzenia.