Czy ktokolwiek z nas nie marzył nigdy o kominku? Na pewno każdy choć raz myślał o tej cudownej atmosferze w domu, cieple i trzaskającym z paleniska ogniu. Jednak kominek, oprócz estetycznej i odprężającej funkcji, pełni również inną bardzo ważną rolę – grzewczą. Z tego powodu, zanim się na niego zdecydujesz, musisz poznać jego budowę i rodzaje wkładów kominkowych.
Zakup kominka nie może być kwestią przypadku, również z tego powodu, że nie jest to drobna inwestycja. Zachęcamy do lektury artykułu, który może okazać się bardzo pomocny przy wyborze konkretnego modelu.
Z czego składa się kominek?
Kominek to nie tylko wkład kominkowy. W zależności od rodzaju składa się również z innych elementów. Kominek z systemem DGP, czyli z systemem doprowadzania gorącego powietrza, zawiera elementy takie jak rury spalinowe, obudowę kominkową, kratki, komin, kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz (w przypadku kominków z DP) lub elementy rozprowadzenia gorącego powietrza (w przypadku kominka z DGP). Kominek w domu z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza jest bardzo podobny, z tym że nie ma zainstalowanego aparatu nawiewnego. Jeśli zaś chodzi o kominek bez funkcji rozprowadzenia powietrza, różni się on tym, że nie posiada elementów z systemu DGP, czyli rur rozprowadzających powietrze, turbin i filtrów. Generalnie podstawowy schemat budowy kominka dla każdego rodzaju będzie praktycznie taki sam. Poszczególne elementy będą po prostu różne dla konkretnego typu kominka, na przykład powietrznego, powietrznego z DGP lub wodnego.
Rodzaje wkładów kominkowych
Jeśli chodzi o wkład kominkowy, powinien być trwały, odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury i korozję oraz dobrze akumulować ciepło. Jego wybór ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego i skutecznego działania ogrzewania budynku. Zastanawiasz się, dlaczego jest to takie ważne? Otóż brak wkładu kominkowego oznacza, że tylko 20% ciepła zostanie w pomieszczeniu, a pozostałe 80% uleci z dymem przez komin. Wniosek jest więc taki, że kominek w domu bez tego elementu jest praktycznie bezużyteczny. Co wobec tego masz do wyboru:
wkład kominkowy stalowy lub żeliwny – ścianki żeliwnych wkładów kominkowych są grubsze i masywniejsze; najczęściej nie mają połączeń i spawów, przez co są bardzo szczelne; można z nich kształtować różne ornamenty i wzory; wkłady stalowe są prostsze i lżejsze; ich wybór jest większy, zwłaszcza wśród modeli z płaszczem wodnym; niestety nie akumulują ciepła tak dobrze jak wkłady kominkowe z żeliwa, jednak ich komory spalania są wyłożone płytami z szamotu bądź wermikulitu, które należą do materiałów o dużej pojemności cieplnej; wkłady stalowe są również kruche, więc często pękają;
wkład kominkowy przeszklony z jednej, dwóch, trzech lub ze wszystkich stron; nie warto wybierać modeli z szybami płaskimi – lepiej postawić na szyby pryzmatyczne lub panoramiczne, które nie tylko zapewniają lepszy widok płomieni, ale także dają więcej ciepła; podpowiadamy też, aby wybrać kominek ze specjalnym rozwiązaniem pozwalającym dłużej zachować czystość szyby w drzwiczkach;
wkłady kominkowe o różnej mocy i sprawności – tym, o czym musisz pamiętać, jest dobór mocy wkładu do wielkości pomieszczenia oraz to, czy kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania domu, czy też dodatkowym; chodzi o to, że moc nominalną wkładu kominkowego należy porównać z obliczonym lub przyjętym orientacyjnie zapotrzebowaniem na ciepło, niemniej powinna ona wynosić około 70-80%.
Leave a Reply