5 sposób na tani prąd

Sposoby na tani prąd

Prąd zdecydowanie należy do tych opłat stałych, które w obecnych czasach są jednymi z najwyższych. Dodatkowo nie możemy być pewni tego, jak będą się kształtować ceny w przyszłości. Czy istnieją sposoby, aby oszczędzać prąd i obniżyć jego cenę?

Oszczędzanie prądu wpisuje się w bardzo popularny ostatnio trend. Ma to na celu oczywiście powiększenie własnych oszczędności, które można przeznaczyć na dowolnie wybrany, inny cel. Warto wspomnieć, że zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak również mieszkań, biur czy lokali usługowych koszt prądu należy bardzo często do najwyższych kosztów stałych, które trzeba ponieść, aby w normalny sposób użytkować wnętrza. Istnieje jednak wiele sposób na to, aby mieć tańszy prąd, a nawet przy wykorzystaniu takich urządzeń, jak panele fotowoltaiczne stać się jego producentem.

1. Wymiana oświetlenia na ledowe

Jednym z najpopularniejszych sposób na to, aby oszczędzać energię elektryczną jest wymiana starych energochłonnych żarówek na nowocześniejsze, ekologiczne, energooszczędne typu LED. Zaletą jest to, że nie musimy od razu wymieniać wszystkich żarówek, możemy ten proces rozłożyć w czasie.

2. Rezygnacja z energochłonnego sprzętu

Wymiana sprzętu na energooszczędny daje praktycznie natychmiastowe efekty w postaci mniejszych rachunków za prąd. Warto również zrezygnować z elektrycznego czajnika, zastanowić się nad piekarnikiem gazowym, zrezygnować z mikrofali.

3. Odłączanie sprzętu z sieci

Dobrym rozwiązaniem jest także odłączanie sprzętu od sieci, gdy tylko nie jest używany. Warto pamiętać o tym, że również np. w nocy sprzęt pobiera z gniazdka energię, a my ponosimy koszty.

Zobacz także: https://iksmag.pl/w-jaki-sposob-oszczedzac-prad/

4. Korzystanie z dziennego światła

Budując dom warto zastanowić się nad kierunkiem jego posadowienia, aby przez cały dzień mieć jak największą ilość światła. Duże okna o bardzo dobrych parametrach przepuszczania światła + świetliki zapewnią maksymalny komfort.

5. Fotowoltaika, czyli prąd za darmo

Bardzo dużą popularnością cieszą się zestawy fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne oraz systemy zasobników energii pozwolą całkowicie uniezależnić się od publicznej sieci, a z czasem stać się producentem prądu. Zielona energia z fotowoltaiki w zupełności wystarczy na zasilenie domu. Do głównych zalet fotowoltaiki należy przede wszystkim ekologiczność, brak konieczności magazynowania częstego serwisu, brak emisyjności, trwałość instalacji, ale również możliwość instalacji praktycznie w każdym obiekcie budowlanym.