Zakład pogrzebowy – jaki jest jego zakres obowiązków?

zaklad pogrzebowy

Śmierć bliskiej osoby wywołuje nie tylko ogromny smutek i potrzebę właściwego przeżycia żałoby, ale również powoduje, że trudno nam myśleć w uporządkowany sposób. Dlatego często liczymy na pomoc zakładu pogrzebowego nie tylko w kwestii organizacji samego pogrzebu, ale również innych spraw, które powinny być załatwione. Sprawdź, jaki jest zakres obowiązków zakładu pogrzebowego, abyś wiedział, czego możesz oczekiwać w przypadku nagłej potrzeby.

Sprawy organizacyjne i urzędowe

Sprawy, które mają do załatwienia bliscy zmarłej osoby, dzielą się na dwie główne grupy. Do pierwszej należą te, które związane są z organizacją pochówku, poinformowaniem o terminie i miejscu przeprowadzenia ceremonii wszystkich bliskich i znajomych zmarłej osoby i wszystkimi innymi sprawami związanymi z procedurą pogrzebową. Jeśli pogrzeb organizowany jest przez zakład pogrzebowy w Warszawie na Woli, w większości tych spraw pomogą Ci przedstawiciele zakładu, którzy mają duże doświadczenie w sprawnym  przeprowadzeniu tych czynności.

Drugą grupę stanowią sprawy, związane z dokumentacją, którą trzeba zgromadzić, aby móc uruchomić całą procedurę. Zwykle wymagają one cierpliwości, na którą trudno się zdobyć w tym wyjątkowo trudnym okresie. Zwykle można również liczyć na pomoc zakładu pogrzebowego w zgromadzeniu wymaganych aktów i zaświadczeń. Najczęściej wystarczy upoważnić zakład pogrzebowy do reprezentowania bliskich wobec urzędów i instytucji szpitalnych.

Jak przebiega procedura, jeśli ciało ma zostać skremowane

Coraz częściej przeprowadzany pogrzeb z kremacją na Ursynowie w większej części ceremonii pogrzebowej nie różni się zbytnio od tradycyjnego pogrzebu. Oczywistą różnicę stanowi kwestia ekspozycji zwłok, choć często praktykowane jest ich wystawienie przed samym spopieleniem. Dodatkowe wymagania, w których wypełnieniu również pomagają pracownicy zakładu pogrzebowego, stanowią czynności, które trzeba wykonać, jeśli w ciele zmarłego znajdują się metalowe protezy lub rozrusznik serca.