Założenie własnego biznesu

Własny biznes – czy każdy może spróbować?

Nie każdy posiada przywilej wykonywania pracy, która jest dla niego w 100% satysfakcjonująca. Większość Polaków pracuje na płatnym etacie, który nie do końca odpowiada ich przekonaniom i indywidualnym predyspozycjom zawodowym. Choć sytuacja na rynku pracy z każdym rokiem się poprawia, a stopa bezrobocia jest rekordowo niska, to niewiele osób dostaje wynagrodzenie za wykonywanie pracy, która rzeczywiście sprawia mu przyjemność.

Frustracja i niezadowolenie z zajmowanej posady zawodowej często skłania nas do przemyśleń na temat otwarcia własnej działalności gospodarczej. Co ważne, nie trzeba dysponować ogromnym kapitałem początkowym, by poważnie zacząć myśleć o założeniu własnej firmy. Jest to spore przedsięwzięcie, które generuje nie tylko spore koszty finansowe, ale wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Zatem czy każdy może zostać panem swojego losu i założyć własny biznes?

Predyspozycje indywidualne

Każdy człowiek jest inny, co ma swoje zalety, ale również wady. Podczas gdy jedni mogą pochwalić się determinacją i konsekwencją w dążeniu do celu, inni całkowicie pozbawieni są zdecydowania i stanowczości. Słomiany zapał w biznesie zdecydowanie nie pomaga, a prowadzi do problemów, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami nie tylko dla nas samych, ale przede wszystkim dla naszych pracowników i ich rodzin. W biznesie liczy się wytrwałość i samozaparcie – bez nich osiągnięcie sukcesu w dowolnej branży staje się niemal niemożliwe do zrealizowania.

Nie każdy rodzi się liderem, naturalnym przywódcą z charyzmą pozwalającą zarządzać kadrą pracowniczą. Brak autorytetu wśród zatrudnionych pracowników w wielu firmach jest przyczyną jej nieprawidłowego funkcjonowania, która w konsekwencji prowadzi do rozpadu podmiotu gospodarczego. W biznesie czasem trzeba być bezwzględnym, pozbawionym emocji, które niejednokrotnie zaburzają nasz prawidłowy osąd.

Research i niezbędna wiedza

Przedsięwzięcie, jakim jest założenie własnej działalności gospodarczej samo w sobie nie jest zbyt skomplikowane. Problemy w biznesie rozpoczynają się po upływie kilku miesięcy, kiedy nasze realne zyski znacznie odbiegają od naszych pierwotnych założeń. Wiele osób „porywa się z motyką na słońce” rozpoczynając działalność w branży, o której nie mają zielonego pojęcia. Brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz wykształcenia w konkretnym kierunku nierzadko są przyczyną bankructwa i upadku firmy.

Niektóre rynki biznesowe są bardzo hermetyczne, zamknięte na nowych przedsiębiorców. Dlatego też jeszcze przed złożeniem dokumentów potrzebnych do założenia firmy lepiej upewnić się, że branża, do której chcemy wkroczyć daje możliwości rozwoju i pozwala myśleć o sukcesie na większą skalę.

Odpowiednie wsparcie

Założenie własnej firmy wymaga wielu wyrzeczeń i wiąże się z ilością obowiązków, która potrafi skutecznie zaburzyć harmonię życia prywatnego początkującego gracza biznesowego. Dlatego też jeśli już posiadamy własną rodzinę i stałe zobowiązania finansowe, tak poważną decyzję, jak założenie własnej działalności gospodarczej, warto podjąć wspólnie z członkami rodziny. Trzeba również pamiętać, że własna firma to ryzyko, które w przypadku niepowodzenia może pozbawić nas stałych dochodów, a na domiar złego spowodować poważne zadłużenie, które często utrudnia prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Prowadząc własny biznes warto mieć poczucie wsparcia w najbliższych, co może okazać się nieocenioną motywacją w chwilach największych kryzysów.

Polecane

Organizujesz imprezę integracyjną? Kup alkomat!

redakcja serwisu

Dlaczego warto zatrudnić biuro rachunkowe przy jednoosobowej działalności?

redakcja serwisu

Kiedy warto przeprowadzić optymalizację procesów biznesowych?

redakcja serwisu