Wkładki na ostrogi piętowe – dlaczego warto?

Buty trampki wewnątrz budynku

Ostroga piętowa to schorzenie, z którym boryka się wiele osób. Objawia się ono przede wszystkim powstaniem narośli kostnej, napięciem spowodowanym tym stanem i dużym bólem. Schorzenie to dotyka zarówno osoby w podeszłym wieku, jak i te, które zmagają się z pewnymi wadami postawy. Choć przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego dotyczy także sportowców, wśród skutecznych sposobów walki z bólem i dyskomfortem spowodowanym przez to zwyrodnienie, wymienia się wkładki na ostrogi piętowe. Jakie jednak wybrać, aby spełniały swoje zadanie, a jednocześnie były dopasowane do naszych potrzeb? Podpowiadamy.

Kiedy stosuje się wkładki na ostrogę piętową?

Wkładki na ostrogę piętową, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w sytuacji kiedy mamy do czynienia z zapaleniem przyczepu rozcięgna podeszwowego. Jest to dolegliwość, która obecnie często występuje w społeczeństwie. Na zdjęciu rentgenowskim, które jest podstawą do rozpoznania takiego stanu, widoczne są charakterystyczne zwyrodnieniowe zmiany w kształcie haczyka powstające pod kością piętową lub też z tyłu pięty. Wyróżnia się ostrogi piętowe dolne oraz górne, w zależności od umiejscowienia zwapnienia. Jeżeli występuje ono pod piętą, wówczas mamy do czynienia z tym pierwszym przypadkiem, a jeżeli nad piętą, tym drugim. Od typu rozpoznania powinien być uzależniony dobór zarówno produktów takich jak wkładki na ostrogi piętowe, jak i innych metod leczenia tej dolegliwości. Dlatego, jeżeli czujemy charakterystyczny kłujący ból pięty, wówczas być może mamy do czynienia ze zwyrodnieniem, które podrażnia ścięgno podeszwowe. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem.

Czym wyróżniają się wkładki na ostrogi piętowe?

Obecnie jednym z domowych sposobów leczenia ostrogi, który warto zastosować jednak po konsultacji ze specjalistą, jest stosowanie produktu, jakim są wkładki ortopedyczne na ostrogi piętowe. Powinny być one dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a więc w wybranym modelu podpiętek powinien zapobiegać uciskowi na bolesne miejsce, a także powstawaniu stanów zapalnych. Jest to mało inwazyjna metoda łagodzenia ostrogi piętowej, a wkładki należy włożyć do obuwia, które zwykle użytkujemy. W przypadku zaawansowanego zwyrodnienia produkty te będą pomocną doraźną, która chwilowo łagodzi ból i zapobiega powstawaniu stanu zapalnego, jednak w takiej sytuacji zazwyczaj specjalista zaleca również zabiegi, które w połączeniu z wkładkami przyniosą dużą poprawę codziennego funkcjonowania pacjenta.

Jakie wybrać wkładki na ortopedyczne na ostrogi?

Obecnie wkładki na ostrogę piętową dostępne są w wielu różnych miejscach. Warto jednak kupując taki produkt nabyć go w sklepie, który dysponuje towarem posiadającym odpowiednie certyfikaty. Obecnie wkładki mogą być wykonane z różnych materiałów, ponieważ mamy do dyspozycji żelowe modele, podpiętki, a także skórzane wkładki ortopedyczne na ostrogi. Dobór konkretnego rozwiązania powinien być dostosowany więc do naszych potrzeb i typu zwyrodnienia.