Twoja oryginalna kuchnia – pomysły na wykończenie ścian

Kuchnia to serce domu i miejsce codziennych spotkań domowników. Warto zatem zadbać, by była nie tylko funkcjonalna, ale także piękna i stylowa. Szczególnie istotny jest sposób wykończenia ścian w kuchni – to one w dużej mierze tworzą efekt końcowy, jaki uzyskamy w naszym wnętrzu. Jeszcze niedawno ściany kuchni zdominowane były przez płytki ceramiczne. Obecnie coraz częściej pojawiają się jednak kolejne interesujące rozwiązania. Przedstawiamy nasze pomysły na wykończenie wnętrza kuchni, dzięki którym stworzysz w niej naprawdę oryginalny klimat.

Spis treści:

  1. Farba

  2. Tapeta

  3. Szkło

  4. Cegła

Farba

farba

Aranżacja kuchni z wykorzystaniem farby to rozwiązanie nie tylko bardzo praktyczne, ale także naprawdę proste w realizacji. Jeżeli decydujemy się na pomalowanie ścian kuchni, wybierzmy farbę dedykowaną do tego właśnie pomieszczenia. Można tu wyróżnić odporną na wilgoć farbę lateksową lub farbę lateksowo-akrylową. Farby tego typu są łatwo nakładalne i płynnie pokrywają powierzchnię, a pomalowane ściany w kuchni można bez trudu sposób wyczyścić.

Tapeta

Decydując się na tapetę na ścianie w kuchni, warto przeznaczyć czas na dobór właściwej kolorystyki i wzoru. Miejmy na uwadze, że tapeta w mocne wzory sprawia zwykle, że mała kuchnia wydaje się jeszcze mniejsza. Lepiej postawić tu zatem na proste wzornictwo i raczej jasne kolory. Czy wykańczanie kuchni przy użyciu tapety będzie trwałe? Zwykła tapeta zapewne nie poradziłaby sobie z tym zadaniem. Z pomocą przychodzą jednak specjalne tapety z wykorzystaniem włókna szklanego bądź też tapety winylowe. Tego typu tapety są odporne na środki chemiczne – możemy je zatem bezpiecznie czyścić detergentami.

Szkło

Szkło to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które może zarazem pomóc w optycznym powiększeniu kuchni. Szklane tafle można przykleić, przykręcić lub też zamontować na specjalnych szynach. Warto podkreślić, że projektowanie kuchni ze szklanymi wykończeniami nie niesie ze sobą ryzyka łatwego pęknięcia, a ściana taka będzie dodatkowo odporna na zarysowania i zabrudzenia. Szkło na ściany w kuchni to w praktyce naprawdę różne warianty – tak przezroczyste, jak i barwione, z wzorami i zdobieniami. Niezależnie od wybranego rodzaju, dobrym pomysłem na stworzenie w kuchni interesującego klimatu jest zamontowanie za szklaną taflą dodatkowego oświetlenia.

Cegła

cegła

Znudziły ci się klasyczne płytki kuchenne? Sprawdź mniej typowe płytki imitujące cegłę. Świetnie zaprezentują się nie tylko w czerwieni, ale także w bieli. Ceglana ściana urozmaici aranżację kuchni i doda jej charakteru. Co ważne, cegła pasować będzie do wielu stylów – bardzo dobrze sprawdzi się tak w rustykalnych, jak i industrialnych pomieszczeniach.

Polecane

Podział bram garażowych ze względy na sposób otwierania

redakcja serwisu

Budowa domów – jak wybrać solidnych fachowców?

redakcja serwisu

Żurawie – sprawdź, jak wybrać najlepsze

redakcja serwisu