Szkolenie BHP e-learning – jak wygląda w praktyce?

szkolenie bhp online

Szkolenie BHP e-learning to bardzo popularna forma przeprowadzania obowiązkowych szkoleń dla pracowników. Wiedza jest przekazywana podczas kursu, który w całości odbywa się przez internet. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśniamy.

Na czym polega szkolenie BHP e-learning?

Szkolenie BHP e-learning to po prostu kurs podczas którego pracownik zostaje zaznajomiony ze wszystkimi ważnymi kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadza się je online, na przykład za pośrednictwem komputera lub laptopa i przeglądarki internetowej. Jest ono zgodnie z polskim prawem obowiązkowe. Natomiast jego koszty pokrywa pracodawca.

Jak w praktyce wygląda szkolenie BHP e-learning?

Przebieg kursu w formule e-learning zależy w głównej mierze od konkretnego stanowiska pracy oraz branży w której działa pracodawca. Dzieli się je na wstępne szkolenia BHP oraz okresowe. Te pierwsze są przeznaczone dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę. Natomiast okresowe pozwalają usystematyzować nabytą wcześniej wiedzę.

W praktyce szkolenie BHP online polega na tym, że instruktor przekazuje niezbędną wiedzę kursantowi za pośrednictwem internetu. Jest ona podzielona na kilka przejrzystych kategorii, które ułatwiają zaznajomienie się z wymaganym materiałem. Osoba przechodząca szkolenie może w każdej chwili przejrzeć dostępne materiały, aby się z nimi zapoznać.

Na koniec kursu organizowany jest sprawdzian wiedzy, czyli egzamin. Po jego ukończeniu przyznawany jest specjalny certyfikat. Jest on respektowany prawnie, więc pracownik, który go posiada może przystąpić do wykonywania swoich obowiązków. Tym samym został on zaznajomiony ze wszystkimi ważnymi kwestiami, które dotyczą higieny i bezpieczeństwa pracy.

Długość czasu szkolenia zależy od wielu czynników. Między innymi od konkretnego stanowiska, branży w której działa firma i zakresu obowiązków pracownika. Wstępny kurs BHP trwa nieco dłużej, natomiast okresowe szkolenia są krótsze, ponieważ polegają w głównej mierze na uporządkowaniu zdobytej wcześniej wiedzy.