Zakup własnego domu lub mieszkania należy do bardzo istotnych decyzji. Jest wiele czynników, jakie należy wziąć pod uwagę stojąc przed wyborem właściwego lokum, zwłaszcza, jeśli kupujemy je od dewelopera. Rynek pierwotny kusi obecnie wieloma atrakcyjnymi inwestycjami, które nie tylko okazale się prezentują, ale także są dobrze zlokalizowane. Co należy wziąć pod uwagę, aby sprawdzić, czy są warte inwestowania od nas setek tysięcy złotych? Podpowiadamy.
Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego
Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – taką jesteśmy chronieni nabywając mieszkanie. To właśnie ten dokument nakłada na dewelopera, który jest odpowiedzialny za jego powstanie szereg ważnych kwestii. Bardzo ważną wśród nich jest ta, jaka zobowiązuje go między innymi do pokazania nam, jako klientom zainteresowanych zakupem danej nieruchomości ważnego prospektu informacyjnego. Co się powinno w nim znaleźć? Przede wszystkim to (oprócz tak podstawowych informacji na temat danej inwestycji jak wielkość czy też otoczenie oraz położenie), w jakim standardzie wykończenia budowlanego została ona wykonana. Dobry deweloper się o taki zatroszczy. Zanim więc zdecydujemy się na zakup danej inwestycji, dokładnie warto spojrzeć w ten dokument i przeczytać wszelkie ważne zawarte w nim informacje.
Zobacz także: https://www.oceanstudio.pl/jak-wybrac-dobrego-dewelopera/
Stan deweloperski – co wchodzi w jego skład?
W stan deweloperski mieszkania lub domu wchodzą między innymi drzwi wejściowe. Wszystkie rodzaje drzwi wejściowych powinny wykazywać właściwości antywłamaniowe, bez względu na to, czy jest to mieszkanie czy też dom. Przed zakupem danej nieruchomości nie mamy wpływu na to, jakiego one będą kolory czy jak też będą prezentować się wizualnie. Tutaj w pełni musimy zdać się na to, jaką wizję danego budynku mieszkalnego miał jego architekt. Kolejna rzecz, to stolarka okienna, tutaj też możemy się spodziewać tego, że deweloper o nią zadba. Warto jest ją sprawdzić już na pierwszym etapie wyboru interesującej nas nieruchomości. Tutaj można odpowiednio wcześnie pokusić się na jej zmianę (tej, która znajduje się wewnątrz lokalu), jeśli na przykład kolor nam nie odpowiada. Tutaj już jednak pozostaje kwestia indywidualnych ustaleń z deweloperem. Kolejny krok – instalacje wodno-kanalizacyjne, a ponadto elektryczne oraz teletechniczne. A co ze ścianami oraz ich wykończeniem? Warto wybrać dewelopera, który akceptuje ewentualne zmiany układu, jeśli nie oznaczają one naruszenia konstrukcji budynku, ani też pozwolenia na budowę czy też koniec końców zmiany całego projektu. Podłogi i schody to u większości deweloperów wylewka betonowa, natomiast sufity – te coraz częściej nie są wykańczane. Spodziewajmy się też odpowiedniej ilości grzejników.
1 Comment