Rutyna w związku – jak ją przełamać?

jak przelamac rutyne w zwiazku

Pary z długim stażem często borykają się z problemem rutyny w związku. Przyzwyczajenia nie są czymś złym, o ile nie rzutują negatywnie na jakość relacji. Dlaczego warto przełamywać rutynę w związku i jak to zrobić?

Po kilku latach związku zazwyczaj partnerzy znają się jak przysłowiowe łyse konie. Porywy serca i silne emocje, jakie towarzyszą na początku relacji, z biegiem czasu znikają, a w ich miejscu pojawiają się codzienne obowiązki i przyzwyczajenia. Rutyna pozwala co prawda zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stałości, jednak bywa też szkodliwa. Dlaczego?

Rutyna w związku – jak może zaszkodzić relacji?

Rutyna w związku dotyka większości par. Nawet jeśli partnerzy nie odbierają jej jako czegoś negatywnego, na dłuższą metę prozaiczność może sprawić, że emocje między partnerami stracą na jakości. Nierzadko to właśnie rutyna w związku jest głównym czynnikiem jego rozpadu. W jaki sposób może zaszkodzić relacji? Szablonowe działanie może sprawić, że partnerzy staną się dla siebie mniej atrakcyjni, niż miało to miejsce na początku relacji. Dotyczy to zarówno atrakcyjności psychicznej, jak i fizycznej. Często wspólne mieszkanie i spory staż w związku sprawiają, że ukochani przestają zwracać uwagę na swój wygląd zewnętrzny, wychodząc z założenia, że skoro widzą się o poranku, kiedy są zaspani i w pełni naturalni, mogą swobodnie spędzać dni w leciwym dresie, wyglądając nijako. Tego typu zachowanie zazwyczaj wynika z mylnego przeświadczenia, że skoro związek trwa już tyle lat, nie trzeba zabiegać o swoje względy. To z kolei przekłada się na brak celebracji związku, a w dalszej perspektywie również oddalenie się w kwestiach seksualnych. Kumulacja wymienionych czynników sprawia, że związek przestaje być atrakcyjny, partnerzy zaczynają odczuwać brak zainteresowania drugiej strony i tęsknić za emocjami, jakie towarzyszyły na początku związku. Jeśli zatem nie chcecie stracić ukochanej osoby, nie bagatelizujcie rutyny w związku.

Rutyna w związku – jak ją zwalczyć?

Osoby, które zauważają pierwsze oznaki rutyny w związku, często argumentują ją tym, że mieszkając ze sobą i spędzając ze sobą większość czasu, nie ma możliwości non stop wzajemnie się zaskakiwać i organizować romantycznych randek. Aby rutyna w związku nie zagościła na dobre, nie trzeba codziennie obsypywać ukochanej bukietami kwiatów, a ukochanemu serwować uroczystą kolację z afrodyzjakami w roli głównej.

rutyna w zwiazku

Jak zatem zwalczyć monotonię w związku?

  • doceniajcie siebie – w codziennym biegu łatwo zapomnieć o tym, aby doceniać to, co mamy. Kiedy ostatni raz skomplementowaliście lub po prostu powiedzieliście drugiej połówce, że doceniacie jej obecność? Wydawać by się mogło, że to błahostka, a osoba kochana powinna czuć, że jest dla nas ważna, jednak mimo czułości, jaką okazujecie sobie na co dzień, czasami każdy chce usłyszeć, że jest kochany
  • organizujcie randki – rutyna w związku może zostać skutecznie przełamana w bardzo prosty sposób – randką, która nie musi oznaczać wielkiego wyjścia, czy spektakularnych atrakcji. Ustalcie, że raz na jakiś czas zorganizujecie dzień lub wieczór tylko dla siebie. W tym czasie skupcie się na czynnościach, które obojgu sprawiają radość – romantyczna kolacja, dzień w SPA (również w wersji domowej), wycieczka za miasto, kino, spokojny wieczór w domu z seansem ulubionych filmów lub grą w planszówki – bez względu na to, jak spędzicie czas, będziecie wtedy wyłącznie dla siebie, na chwilę zapominając o codziennych obowiązkach
  • pozwólcie sobie na spontaniczność – kiedy ostatni raz rzuciliście wszystko, wsiedliście w samochód lub pociąg, aby udać się na spacer za miastem lub na kolację w miejscu, które oboje szczególnie lubicie? Pozwólcie sobie na to, aby na chwilę wyjść z ram poukładanego i zaplanowanego życia, w którym obowiązki biorą górę. Gwarantujemy, że wspólne wagary pozytywnie wpłyną nie tylko na Wasze samopoczucie, ale i relację
  • spróbujcie nowości – dotyczy to zarówno życia codziennego, jak i kwestii intymności. Po pewnym czasie seks dla wielu par staje się machinalnym zaspokojeniem potrzeb. Romantyzm, erotyzm i pożądanie odchodzą na dalszy plan. Jeśli nie chcecie, aby temperatura w sypialni sukcesywnie spadała, spróbujcie czegoś nowego. Przede wszystkim szczerze porozmawiajcie o tym, czego oczekujecie i jakie macie potrzeby. Być może macie fantazje erotyczne, których dotąd nie spełniliście? Wyposażcie się w akcesoria erotyczne, jak chociażby kajdanki erotyczne, wibratory dla par, a nawet i sztuczne penisy, które mogą okazać się przydatne podczas stymulacji partnerki w trakcie gry wstępnej i dajcie się ponieść emocjom.

Rutyna w związku na dłuższą metę zawsze negatywnie rzutuje na związek, nawet jeśli para świetnie się dogaduje. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować relację – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i seksualnym. Jeśli zadbacie o potrzeby swoje i ukochanej osoby na obu tych płaszczyznach, będziecie cieszyć się udanym związkiem pełnym miłosnych uniesień i zachwytów niezmiennie, bez względu na to, jak długo będziecie razem.