Zaburzenia funkcjonowania narządów, problemy psychiczne, zerwanie relacji z bliskimi – to tylko niektóre ze skutków uzależnienia od narkotyków. Istnieją jednak sposoby na to, by poradzić sobie z nałogiem i powrócić do życia społecznego. Odwyk narkotykowy jest najskuteczniejszym sposobem leczenia narkomanii. Z tego artykułu dowiesz się, kto może pomóc z walce z uzależnieniem, jakie są metody i cele terapii odwykowej.
Dlaczego uzależniony powinien udać się do specjalisty?
Narkomanią nazywamy psychiczne i fizyczne uzależnienie od substancji odurzających. Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na strategię leczenia, a należą do nich: rodzaj zażywanych narkotyków, czas trwania w nałogu, stopień zaawansowania uzależnienia oraz poziom destrukcji, jaka została poczyniona w organizmie i psychice pacjenta. Dlatego też terapia powinna zostać zaplanowana indywidualnie przez specjalistów, których znaleźć można w ośrodkach leczenia uzależnień, na przykład w Ośrodku Terapii Uzależnień Trzeźwość w Łomży.
Co to jest odwyk narkotykowy?
Pierwszym etapem skutecznego wyjścia z nałogu jest kompletna diagnoza. Kolejnym krokiem jest odtruwanie, czyli usunięcie toksycznych substancji z organizmu i przerwanie ciągu. Pacjent w tej fazie wymaga opieki medycznej, ponieważ może przejawiać silne objawy odstawienia. Następny etap odwyku narkotykowego obejmuje pracę z terapeutą i stanowi najistotniejszy element drogi do abstynencji. To dzięki psychoterapii osoby uzależnione przepracowują przyczyny swojego nałogu, rozwiązują osobiste problemy, starają się odnaleźć cel w życiu i uczą się ponownie nawiązywać relacje. Podczas sesji indywidualnych i grupowych chory uczy się radzić sobie z nałogiem.
Co daje odwyk od narkotyków?
Uzależnienie od narkotyków jest podstępną chorobą, stąd tak ważne jest otrzymanie wsparcia specjalistów. Dzięki ośrodkom terapii uzależnień pacjenci mają realną szansę na zerwanie z nałogiem i rozpoczęcie nowego etapu życia bez używek. Celem odwyku jest zaprzestanie stosowania substancji psychoaktywnych, redukcja skutków ich przyjmowania oraz powrót do normalnego życia w społeczeństwie. Nałóg uznawany jest obecnie za chorobę przewlekłą, dlatego ośrodki odwykowe oferują różnorodne formy pomocy, by podtrzymać motywację do walki o nowe życie, a także otoczyć opieką najbliższych osoby uzależnionej.
Leave a Reply