Przydatne akcesoria do drzwi PCV

drzwi pcv

PCV to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Wykonane z niego modele wyróżniają się solidną budową, odpornością na uszkodzenia oraz dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Drzwi z PCV charakteryzuje także atrakcyjny wygląd. Aby zwiększyć funkcjonalność wybranych systemów, warto dobrać do nich odpowiednie akcesoria. O czym konkretnie mowa? Zachęcamy do lektury dalszej części artykułu.

Zawiasy

Do montażu, a następnie korzystania z drzwi plastikowych niezbędne są wysokiej jakości okucia. Należą do nich m.in. zawiasy, czyli akcesoria umożliwiające swobodne otwieranie i zamykanie drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych. Zawiasy odpowiadają również za utrzymanie skrzydła w ościeżnicy. Elementy te mają więc istotny wpływ na komfort użytkowania systemów drzwiowych. Na rynku znaleźć można różne rodzaje zawiasów do drzwi PCV, m.in. przylgowe i bezprzylgowe. Ich wybór uzależniony jest od wielkości, wagi oraz sposobu montażu konkretnych systemów.

Klamki

Kolejnym z elementów niezbędnych do prawidłowego użytkowania drzwi jest klamka. Ten z pozoru nieistotny dodatek łączy w sobie dwie niezwykle ważne funkcje – praktyczną i estetyczną. Bez klamek otwieranie i zamykanie systemów drzwiowych nie byłoby możliwe. Przy wyborze tych akcesoriów szczególną uwagę należy zwracać zarówno na wielkość i ciężar zamontowanych drzwi, jak i styl, w którym urządzone zostało dane pomieszczenie. Wybrana klamka musi bowiem być nie tylko wygodna w użyciu, ale także dobrze się prezentować. Powinna być spójna z pozostałym elementami wykończeniowymi w budynku.

Pochwyty

Pochwyty drzwiowe stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych klamek. Mimo że oba elementy pełnią tę samą funkcję, ich budowa znacznie różni się od siebie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, polskiego producenta stolarki okiennej i drzwiowej: O ile klamki montowane są po obu stronach drzwi, to pochwyty zazwyczaj umieszcza się wyłącznie po stronie zewnętrznej. Akcesoria te wykorzystywane są przede wszystkim w rozmaitych lokalach usługowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Zdecydowanie rzadziej korzystają z nich właściciele prywatnych budynków mieszkalnych.

Panele lamelowe

Do akcesoriów drzwiowych zaliczane są także panele lamelowe. To elementy pełniące funkcję dodatkowej dekoracji umieszczanej wewnątrz pomieszczeń. Bez przeszkód można montować je w sypialni, salonie, domowym gabinecie czy pokoju dziecięcym. Akcesoria te nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Dostępne na rynku panele występują w różnych kolorach i wzorach. Inwestorzy mogą wybierać pomiędzy modelami pionowymi, poziomymi oraz skośnymi. Ograniczeniem jest wyłącznie ich własna wyobraźnia.