Nitonakrętki to małe elementy, które spotkać możemy przy okazji budowy lub prac remontowych. Chętnie wykorzystywane są także w przemyśle. Ich głównym zadaniem jest łączenie ze sobą dwóch cienkich elementów w sytuacji, gdy niemożliwe jest wykonanie gwintowania. Czym się charakteryzują? Odpowiedź znaleźć można poniżej.
Czym są nitonakrętki?
Nitonakrętki są to uniwersalne elementy stosowane w przypadku cienkich elementów takich jak np. blacha w sytuacji kiedy nie można wykonać tradycyjnego gwintowania. Wykorzystać je można także, gdy gwintowanie jest nieopłacalne lub łącznie odbywa się w trudnodostępnym miejscu. Połączenie wykonane za pomocą nitonakrętek jest bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie warunków atmosferycznych.
Element ten ma formę rurki, która posiada wewnątrz gwintowaną część. Dodatkowo składa się on z kołnierza oraz niegwintowanej części. Sprawia to, że nitonakrętki potrafią połączyć ze sobą dwa nieposiadające własnego gwintu elementy. Jedną z ich największych zalet jest możliwość wykonania szybkiego montażu. Aby to zrobić, trzeba się jednak wyposażyć w nitownice do nitonakrętek, które są w tym procesie niezbędne.
Jak dobrać nitonakrętki?
Najbardziej powszechnym podziałem nitonakrętek jest ten uwzględniający materiał, z którego są wykonane. Na rynku dostępne są elementy wykonane ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub aluminium. Każdy typ przeznaczony jest do nieco innych celów. Aby wykonane przez nas połączenie było w pełni trwałe i skuteczne należy dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego rodzaju. Czym się one charakteryzują?
Nitonakrętki wykonane ze stali są mało odporne na działanie warunków atmosferycznych. Duża wilgotność może powodować ich niszczenie. Alternatywą mogą być nieco droższe nitonakrętki nierdzewne. Element ten występuje także w wielu różnych rozmiarach, co pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do typu pracy, którą wykonujemy. Odpowiedni dobór rodzaju nitonakrętek gwarantuje trwałe i wytrzymałe połączenie.
Leave a Reply