Na czym polega tlenoterapia i kiedy jest stosowana?

tlenoterapia

W medycynie wykorzystywane są rozmaite metody terapii, przy czym ich dobór jest bezpośrednio uzależniony od stanu zdrowia pacjenta oraz problemów zdrowotnych, z którymi się boryka. Jedną z nich jest tlenoterapia, której poświęciliśmy ten artykuł. Przeczytaj nasz tekst do końca i dowiedz się, na czym ona polega i kiedy jest stosowana. Dowiedz się również, jakie znaczenie w kontekście tlenoterapii mają koncentratory tlenu. Zapraszamy do lektury.

Co warto wiedzieć na temat tlenoterapii?

Tlenoterapia to inaczej leczenie tlenem. Jest to metoda terapeutyczna, która, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na wykorzystaniu tlenu, który jest podawany pacjentowi w celu zwiększenia jego stężania w powietrzu wdechowym. W trakcie jej realizowania wykorzystywana jest specjalna aparatura medyczna, przy czym ta, która jest wykorzystywana w szpitalu, różni się od tej, która jest stosowana w warunkach domowych. Sprzęt medyczny do domowej tlenoterapii jest dostępny między innymi w sklepie ze sprzętem medycznym Medikop.

Ze względu na to, że wszystkie komórki organizmu wymagają stałego dostarczania tlenu, terapia, podczas której jest on wykorzystywany, przydaje się u licznej grupy pacjentów. Opisywana metoda leczenia sprawdza się przede wszystkim w leczeniu chorób i stanów, w których dochodzi do niedotleniania tkanek. Może być stosowana między innymi u tych osób, których choroba cechuje się przewlekłą, postępującą niewydolnością oddechową. Wskazaniem do przeprowadzenia tlenoterapii jest też:

  • nagłe zatrzymanie krążenia,
  • asfiksja,
  • obrzęk płuc,
  • zatrucie tlenkiem węgla.

Dobór odpowiedniego źródła tlenu jest uzależniony przede wszystkim od tego, w jakich warunkach prowadzone jest leczenie. W szpitalu pochodzi on bezpośrednio z butli, natomiast podczas terapii domowej wytwarzany jest przez koncentratory tlenu zagęszczające tlen pobierany z otaczającego powietrza poprzez absorpcję części azotu.

Koncentratory tlenu do tlenoterapii w warunkach domowych

Urządzenia medyczne, które są stosowane w trakcie tlenoterapii przeprowadzanej w warunkach domowych, stanowią tańszą i bezpieczniejszą alternatywę dla butli ze sprężonym tlenem – w odróżnieniu od nich nie stwarzają zagrożenia wybuchu pożaru. Koncentratory tlenu przeciętnie gwarantują stałe dostawy powietrza o stężeniu tlenu 50–90% w ilości około 5–10 litrów na minutę. Warto przy tym dodać, że poza ich podstawowymi parametrami, mogą cechować je funkcje dodatkowe, takie jak system alarmowy czy wyświetlacz LCD.