Kiedy konieczna jest rekonstrukcja wypadków drogowych?

wypadki drogowe

Na udział w wypadku narażony jest każdy uczestnik ruchu drogowego. Często niezbędne jest odtworzenie przebiegu kolizji. Kto się tym zajmuje, jak przebiega rekonstrukcja oraz kiedy jest wymagana?

Rekonstrukcja wypadku drogowego – kiedy jest niezbędna?

Wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności i pełnej koncentracji podczas jazdy można stać się uczestnikiem zdarzenia, spowodowanego przez inną osobę. Jednak czasami sytuacja jest na tyle skomplikowana, że określenie sprawcy nie jest jednoznaczne. W takich przypadkach niezbędne jest odtworzenie przebiegu całej sytuacji. Rekonstrukcja wypadków w Szczecinie i innych miastach wykonywana jest przez rzeczoznawcę. Fachowa ocena zdarzenia jest często niezbędnym elementem podczas sporu między sprawca a ofiarą. Szczególnie wtedy, gdy sprawcy grozi dotkliwa kara. Zdarza się również, że ubezpieczyciel podważa uzasadnienie właściciela uszkodzonego pojazdu i wstrzymuje postępowanie ubiegania się o odszkodowanie. Rekonstrukcja pozwala poznać przyczynę kolizji, co ułatwia ustalenie sprawcy oraz uzasadnić ewentualne konsekwencje zderzenia. 

Jak przebiega rekonstrukcja wypadków drogowych?

Proces odtwarzania przebiegu wypadku jest czasochłonny. Prawidłowe określenie przyczyn wymaga wykonania wielu czynności. Przede wszystkim rzeczoznawca samochodowy w Szczecinie i innych miastach musi dokładnie zapoznać się z dostępną dokumentacją powypadkową. Najważniejsze to protokół zdarzenia wykonany przez policję oraz wszelkie zdjęcia i szkice. Ważne mogą być także oględziny uszkodzonych samochodów. Dla pełnego obrazu sytuacji rzeczoznawca powinien wziąć pod uwagę relację świadków, którzy byli obecni na miejscu w momencie zdarzenia. Dokładna analiza informacji, połączona z wiedzą i doświadczeniem rzeczoznawcy pozwoli określić przyczynę oraz przebieg zdarzenia i ustalić winnego. Dzięki temu kierowca może uniknąć niesłusznego skazania lub szybciej uzyskać należne odszkodowanie.