Jakie badania serca wykonuje kardiolog?

lekarz kardiolog

Serce to jedno z najważniejszych organów naszego organizmu, którego stan zdrowia wpływa na cały organizm. Nic więc dziwnego, że badania serca to jedne z najczęściej wykonywanych badań w kardiologii. W dzisiejszym artykule opowiemy o najważniejszych badaniach serca, jakie wykonywać może kardiolog.

EKG – elektrokardiografia

Elektrokardiografia (EKG) to badanie, które pozwala na ocenę pracy serca poprzez rejestrację impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce. Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne, które polega na przyklejeniu elektrod na klatce piersiowej pacjenta. EKG jest bardzo często wykorzystywane w celu wykrycia zaburzeń rytmu serca, niedokrwienia mięśnia sercowego, chorób zastawek serca czy też oceny stanu pacjenta przed zabiegiem operacyjnym.

ECHO serca – echokardiografia

Echokardiografia (ECHO) to jedno z najważniejszych badań, które wykonywane są w kardiologii. Badanie to polega na wykorzystaniu fali dźwiękowej, która umożliwia wizualizację serca i jego działania. ECHO pozwala na ocenę anatomiczną serca, funkcję zastawek serca, grubości ścianek mięśnia sercowego oraz objętości przepływającej przez serce krwi. Jest to badanie bezinwazyjne, które nie wymaga specjalnej przygotowania pacjenta. Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu badaniem, sprawdź frazę kardiolog w Kartuzach.

Test wysiłkowy

Test wysiłkowy to badanie, które pozwala na ocenę reakcji serca na wysiłek fizyczny. Podczas testu wysiłkowego pacjent wykonywany jest na bieżni lub rowerku, a poziom trudności jest stopniowo zwiększany. Badanie pozwala na ocenę rytmu serca, ciśnienia tętniczego krwi oraz wykrycie niedokrwienia mięśnia sercowego podczas wysiłku. Test wysiłkowy jest bardzo przydatny w diagnostyce chorób wieńcowych, a także pozwala na ocenę efektów leczenia.

Holter EKG

Holter EKG to badanie, które polega na ciągłym monitorowaniu rytmu serca przez okres 24 godzin. W tym czasie pacjent nosi przy sobie urządzenie, które rejestruje impulsy elektryczne przepływające przez serce. Badanie to pozwala na wykrycie nieregularności rytmu serca, które mogą nie wystąpić podczas pojedynczego badania EKG. Holter EKG jest bardzo pomocny w diagnostyce chorób rytmu serca, a także pozwala na ocenę skuteczności leczenia. Wszystkie wymienione rodzaje badań można znaleźć w ofercie Medica 360 Centrum Medyczne.