Jak zorganizować komunikację dachową w bezpieczny sposób?

komunikacja dachowa

Organizacja komunikacji dachowej to bardzo ważny etap, który najczęściej wykonuje się podczas budowy domu. Można o nim pomyśleć również później, po zakończeniu wszelkich prac, ale jest to nieco trudniejsze. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad tym systemem. W poniższym artykule podpowiadamy, jak rozplanować komunikację dachową, by zapewniała bezpieczne poruszanie się po dachu. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie potrzebujesz dodatkowych elementów, umożliwiających chodzenie po dachu, to prawdopodobnie musisz je zamontować. Jest to bowiem obowiązek w przypadku wszystkich budynków, których kąt nachylenia połaci wynosi powyżej 25%. Ponadto dotyczy to dachów wykonanych z łamliwych materiałów.

Pracownik sklepu ONROOF z akcesoriami dachowymi podpowiada: Komunikacja dachowa okazuje się bardzo pomocna podczas wszelkich napraw wykonywanych na dachu. Mowa głównie o pracach konserwowych czy usuwaniu usterek anteny.

Rozplanowanie systemu na dachu

Montaż elementów komunikacji dachowej jest najłatwiejszy podczas budowy domu, dlatego warto odpowiednio wcześniej go zaplanować. Wszelkie akcesoria powinny być przymocowane do więźby dachowej za pomocą właściwych wsporników. Możliwe jest również wykonanie specjalnych dachówek pod stopnie, które powinny być rozmieszczone w odpowiedniej odległości. Takie szczegóły zależą jednak od kąta nachylenia dachu, dlatego trzeba je dobierać indywidualnie.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas korzystania z komunikacji dachowej warto zdecydować się na ażurową konstrukcję. Zapobiega ona zbieraniu się wody oraz śniegu, a także uniemożliwia oblodzenia. Wybierając elementy systemu postaw na te z antypoślizgową powierzchnią. Jest to bardzo ważne w celu zwiększenia nie tylko bezpieczeństwa, ale również komfortu podczas przemieszczenia się po dachu.

O jakich elementach nie można zapomnieć?

Odpowiednio zorganizowana komunikacja dachowa składa się z kilku elementów. Przede wszystkim nie można zapomnieć o stopniach oraz ławach kominiarskich. Pierwsze z nich niekiedy są zastępowane specjalnymi drabinami, które również dobrze się sprawdzają. Podczas ich rozmieszczania należy wziąć pod uwagę odległość od komina, anteny, a także innych punktów na dachu, które mogą wymagać kontroli czy napraw.