Jak wybrać rekuperator?

Rekuperator

Rekuperacja oznacza to, że w sposób świadomy zarządzamy energią we własnym domu. Jest to też sposób na zapewnienie sobie czystego, a co za tym idzie – zdrowego powietrza. Nic dziwnego, że tego typu wentylacja coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w budownictwie, zwłaszcza w tym nowoczesnym, gdzie na standardy związane z ekologią szczególnie zwraca się uwagę. W jaki sposób więc wybrać taki system rekuperacji, aby je spełniał, a przy tym sprawdzał się na tyle, że będziemy go długo użytkować?

Jak działa rekuperator

Jeden ze sposobów wymiany powietrza – tak określamy rekuperację. Jest związany więc bezpośrednio z wentylacją danego budynku. Rekuperatory wliczamy do grupy wentylacji mechanicznej. W praktyce oznacza to, że jest ona zasilana energią elektryczną. Dlaczego warto inwestować w rekuperator? Przede wszystkim dlatego, że daje on możliwość odzyskiwania ciepła z powietrza, które zostaje wywiewane z domu. Nie dochodzi przy tym do tego, że jest ono mieszane ze świeżymi masami, które wpuszczane są do pomieszczenia z zewnątrz. Tego typu wentylacja składa się głównie właśnie z rekuperatora, to takie jej serce. To właśnie on jest odpowiedzialny za to, że dochodzi do odzysku powietrza. Trzeba jednak przy tym zadbać o kanały wentylacyjne. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż potrzebne są podłączenia elektryczne. To będzie od nas wymagało odpowiedniej oddzielnej instalacji.

Zobacz także: https://www.oceanstudio.pl/klimatyzator-typu-split-czym-jest-i-do-czego-sluzy/

Jak wybrać rekuperator?

Przede wszystkim należy skupić się na znalezieniu dobrej firmy. Tutaj jakość rekuperatora ma ogromne znaczenie i właśnie to ona powinna być głównym czynnikiem determinującym nasz wybór. Kolejny krok, to zwrócenie uwagi na rodzaj wymiennika, a także inne dodatkowe elementy takie jak m.in. obejście By-pass, a ponadto system za pomocą którego sterujemy urządzaniem. W przypadku wspomnianego systemu, to warto wiedzieć, że właśnie sterowniki umożliwiają różne stopnie regulacji wydajności pracy rekuperatora. Na rynku dostępne są modele, których systemy są bardzo intuicyjne.

Wybór rekuperatora nie musi oznaczać spędzenia snu z powiek, jeśli odpowiednio przygotujemy się do jego zakupu. Musi nam towarzyszyć przy tym przeświadczenie, że jakość urządzenia jest najważniejsza. Warto także zwrócić uwagę na cenę danego urządzenia, ale nie powinien to być czynnik, który determinuje naszą decyzję. Koniec końców jakość zawsze wysunie się na pierwszy plan.