Jak powstaje ekologiczna mąka?

maka ekologiczna

Jedną z najpopularniejszych używanych produktów w domach jest mąka pszenna, wykorzystuje się ją do różnego rodzaju wypieków ciast, własnego pieczywa, czy do panierowania mięsa. Używając takiej mąki, wiele osób zapomina o tym, że jest to tak naprawdę zwykły biały proszek, który posiada śladowe ilości cennych wartości odżywczych. O wiele lepszym wyborem okaże się mąka ekologiczna, proces jej tworzenia został opisany poniżej.

Z czego powstaje ekologiczna mąka?

Ekologiczna mąka jest wyrabiana z ziaren uprawianych bez użycia pestycydów oraz innej szkodliwej chemii, nie świadczy o tym słowo rolnika, że mąka ta jest najwyższej jakości tak jak, jest to w przypadku różnych reklam, o jej jakości mówi certyfikat, który musi posiadać rolnik uprawiający zboże pod ten produkt. Najpopularniejsza mąka to mąka pszenna wyrabiana z pszenicy, ta dostępna w marketach jest pozbawiona otrębów, w których znajduje się najwięcej wartościowych właściwości odżywczych, mąka ekologiczna je posiada, a na dodatek są one najwyższej jakości dzięki temu, że zboża, które idą pod uprawę, są starannie selekcjonowane pod względem trwałości oraz odporności na większość chorób.

Mąka ekologiczna nie zawiera także środków poprawiających, którymi dysponuje ta zwykła, mowa tu o środkach przeciwzbrylających oraz poprawiających pulchność i lepkość ciasta. Przy tworzeniu mąki BIO wykorzystywane są tylko te młyny, które posiadają odpowiedni certyfikat, to właśnie w nich jest przeprowadzany cały proces obróbki zboża i dzięki pracy młyna można dostać wysokiej jakości produkt bez dodatków składników, które poprawiają jej wizualny wygląd.

Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna w tym mąka musi posiadać odpowiednie certyfikaty, a takie posiada sklep ze zdrową żywnością w Białymstoku. Warto wiedzieć o tym, że w naturalnym rolnictwie nie stosuje się nawozów, które mają za zadanie poprawić jakości zbóż, jakość zboża jest selekcjonowana na samym początku, dlatego jej końcowy efekt można będzie naturalnie, a nie sztucznie nazwać najwyższej jakości zbożem.