Jak materac wpływa na higienę snu?

zdrowe spanie

Zdrowy, głęboki i regularny sen jest bardzo ważny, jeśli zależy Ci na zachowaniu równowagi w życiu. To wtedy mięśnie i całe ciało najlepiej się regenerują, a mózg spokojnie odpoczywa po długim dniu. W pełni przespane noce sprawią, że będziesz wypoczęty, zyskasz dużo energii, a także pozbędziesz się bólu pleców. Jaki więc wpływ na higienę snu ma materac, którego używasz, a także jak możesz zwiększyć swój komfort w nocy? Sprawdźmy!

Czym jest higiena snu?

Higiena snu to nic innego, jak zbiór zasad oraz czynności, które wpływają na jakość wypoczynku w nocy. Dbając o nią, zapewnisz sobie w pełni przespane noce, dzięki czemu każdego dnia będziesz w doskonałej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Jednym z niezwykle istotnych czynników, które mają ogromny wpływ na jakość i higienę snu, jest wybór odpowiedniego materaca sypialnianego. Jest to bowiem najważniejszy element wyposażenia sypialni i to od niego zależy, czy będziesz w stanie się dobrze i zdrowo wyspać. Źle dobrany może powodować, że zamiast spać i odpoczywać, będziesz się przewracał z boku na bok, nie mogąc znaleźć wygodnej pozycji.

W jaki sposób materac wpływa na higienę snu?

Na higienę snu wpływa między innymi optymalna pozycja ciała w nocy. Materac powinien zapewniać ortopedyczne dopasowanie do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz wsparcie całego ciała. Aby to osiągnąć, nie może być on za miękki ani za twardy. Zbyt miękki materac jest najbardziej szkodliwy dla kręgosłupa. Śpiąc na takim podłożu, plecy zapadają się w jego powierzchnię, a kręgosłup wygina w pałąk.

Taka pozycja bardzo go obciąża, może powodować wady postawy, dolegliwości bólowe oraz napięcia mięśni i stawów. Zbyt twardy materac z drugiej strony również nie jest korzystny dla Twoich pleców. Powoduje nasilenie punktów nacisku na całym ciele, przez co może dojść do ograniczenia krążenia. Miejsca, do których nie dociera krew, mogą drętwieć, a także objawiać się dyskomfortem oraz bólem stawów i mięśni.

O czym jeszcze warto pamiętać, dbając o higienę snu?

Przede wszystkim kupując materac, korzystaj wyłącznie z oferty renomowanych producentów, takich jak Nowoczesne Materace. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybierzesz materac dostosowany do Twoich potrzeb i wytworzony z najlepszej jakości, trwałych materiałów. Ponadto zwróć uwagę na właściwości hipoalergiczne materaca, wyposażenie go w lateksową – antygrzybiczną i bakteriobójczą – matę kokosową oraz jego przewiewność. Dzięki temu uchronisz się przed rozwojem roztoczy i nadmiernym zbieraniem kurzu we wnętrzu oraz na powierzchni materaca.