Gdzie znajdują zastosowanie tasiemki krawieckie?

Tasiemki krawieckie

Akcesoria krawieckie ułatwiają szycie i przerabianie ubrań. Stosuje się je w warsztatach i zakładach produkcyjnych oraz w domu do amatorskich prac. Przykładem takiego produktu są tasiemki, prosty dodatek, który jednak pełni wiele funkcji. Dzięki tasiemkom możliwe jest np. zabezpieczenie brzegów odzieży.

Tasiemki krawieckie – co to takiego?

Okazuje się, że tasiemki krawieckie to tak naprawdę grupa podobnych produktów, nieco się od siebie różniących pod względem zastosowania czy też właściwości. Wyróżnia się kilka rodzajów, np. taśmy nośne i taśmy ozdobne, a wśród nich powstają podtypy związane z gatunkiem materiału albo konkretnym sposobem użycia.

Krawieckie taśmy nośne są bardzo funkcjonalne. Mogą być wykonane np. z mocnej bawełny. Najbardziej trwałe i solidne produkty tego rodzaju stosowane są do ubrań i dodatków ze skóry (np. torebek, portfeli). Wykonane z cieńszej bawełny mają za zadanie wzmocnić ogólnie odzież np. w miejscach przeszyć lub wzdłuż szwów.

Taśmy krawieckie – ozdobne i nie tylko

Wiele taśm o charakterze ozdobnym można kupić w pasmanteriach i sklepach z akcesoriami do robótek ręcznych. Są tam dostępne też szydełka, druty, włóczka do makramy i nici typu kordonek. Miłośnicy rękodzieła mają bardzo duży wybór. Wśród proponowanych taśm obecne są np. taśmy żakardowe czy lampasowe.

Funkcja takich taśm jest głównie estetyczna – jak np. wspomniane lampasy, które przyszywa się bo bokach ubrania. Najczęściej występują w spodniach czy spódnicach. Taśmy krawieckie tego rodzaju to popularne aksamitki, wyjątkowo dekoracyjne, albo tasiemki z rypsu – służą do obszywania ubrań albo jako samodzielna ozdoba.

Do czego jeszcze można wykorzystać tasiemki krawieckie?

Niektóre z taśm krawieckich stosowane są do formowania samodzielnych dekoracji, jak wspomniane już tasiemki pasmanteryjne rypsowe. Mają charakterystyczne marszczenia, więc utworzona z nich kokarda, girlanda czy cokolwiek innego wyróżnia się z dowolnego tła. Są bardziej wytrzymałe niż papierowe i elegancko się prezentują.

Podsumowując, istnieje wiele zastosowań dostępnych w sprzedaży rodzajów taśm krawieckich. Taśmy są ozdobne lub nośne, wykonane z różnych materiałów – na przykład bawełny.