Farby fasadowe – czym się charakteryzują?

farba fasadowa

Jak można się łatwo domyślić farby fasadowe, przeznaczone są do malowania elewacji. Można także spotkać się z nazwą farb elewacyjnych. Takowe farby są substancjami, które tworzą na tynku nie tylko warstwę dekoracyjną, ale także warstwę ochronną. Farby fasadowe są odporne na wszelkie rodzaju czynniki zewnętrze, a także na wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Farby fasadowe – co znajduje się w ich składzie?

Co jak co, ale farby fasadowe mają naprawdę ciekawy skład. Można w nim znaleźć świetne spoiwa. Mowa tutaj o potasie, cemencie, wapnie, a także o żywicy syntetycznej. Farby fasadowe, które są naprawdę dobrej jakości, odznaczają się nie tylko świetnym kryciem, ale także żywymi kolorami.

Można także liczyć na sporą wytrzymałość na szorowanie. Mówi się, że dobre farby fasadowe to dobrych kilkanaście lat trwałości. Bardzo często właściciele domów zastanawiają się, czy poradzą sobie samodzielnie z malowaniem elewacji? Jak to wygląda w rzeczywistości? Jak najbardziej można. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Należy jednak wiedzieć, że czasem konieczne jest rusztowanie. Gdy dom jest naprawdę wysoki, to na pewno prostsze będzie wynajęcie ekipy remontowej, czy też fachowca.

Czy grunt do ścian jest konieczny?

Wydawać by się mogło, że farba gruntująca jest jedynie wykorzystywana do zwykłych farb. Tak naprawdę jednak grunt do ścian jest także wykorzystywany do malowania elewacji, a raczej do przygotowywania powierzchni. Jeśli chce się porządnie wymalować swoją elewację, to o gruncie nie wolno zapominać.

Po zakupie farby fasadowej należy się zapoznać ze wszelkimi zaleceniami producenta. One zawsze znajdują się na opakowaniu. Należy wziąć je sobie do serca i przenieść je do rzeczywistości. Dzięki temu efekt po pomalowaniu elewacji będzie naprawdę efektem wymarzonym.

Nie należy tutaj iść żadną drogą na skróty. Niestety nie prowadzi to do niczego dobrego. Niektóre osoby takiego postępowania grubo żałowały.