Fabryka ceramiki Bolesławiec – jaka jest jej historia?

ceramika

Ceramika z Bolesławca jest znana na całym świecie i cieszy się niesłabnącą popularnością. Naczynia z charakterystycznym biało-granatowym wzorem są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Ręcznie wykonywane i zdobione naczynia są urocze, ale jednocześnie bardzo praktyczne. Jaka jest historia ceramiki bolesławieckiej?

Bolesławiec – miejsce narodzin ceramiki

Archeologowie podają, że już w czasach średniowiecza, tereny dzisiejszego Bolesławca, były znane z produkcji wyrobów ceramicznych. Tak więc współczesna produkcja nie jest nowością, a kontynuacją wielowiekowych tradycji. Pierwsza fabryka ceramiki Bolesławiec powstała w połowie XVI wieku. Około XVIII wieku wykształcił się pierwszy oryginalny styl kamionki bolesławieckiej. Początkowo produkowane głównie dzbany i kufle, pokrywane kwiatowymi motywami.

W drugiej połowie XIX wieku garncarze zaczęli stopniowo  odchodzić od cynkowej oprawy na rzecz glinki, która wypalała się na biało. Zaczęto wprowadzać nowe wyroby. W ten sposób powstały charakterystyczne naczynia – białe z drobnymi granatowymi zdobieniami, takimi jak kropki, kółka, gwiazdki, kwiatki i pawie oczka.

Popularność ceramiki z Bolesławca

Ceramika Bolesławiec w Lublinie i każdym polskim mieście cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wynika to nie tylko z faktu pięknych i oryginalnych zdobień. Każde naczynie przygotowywane jest ręcznie. Zdobione jest przez ludowych artystów. To powoduje, że nie ma dwóch takich samych naczyń. Zdobienia są niepowtarzalne, gdyż są one wykonywane w sposób ręczny, metodą stempelkową i za pomocą pędzla.  Są one unikatowe i dodatkowo funkcjonalne. Przygotowywane są z zachowaniem najwyższych standardów, dzięki czemu jest to trwała ceramika. Doceniana jest za jej wyjątkowe walory estetyczne, a także użytkowe. Wiele osób uważa ją za nasze dobro narodowe.

Wybór ceramiki z Bolesławca to ukłon w stronę trwałości i wyjątkowości. To wszystko sprawia, że są to produkty cenione od wielu pokoleń w Polsce, jak i przez koneserów na całym świecie.