Cięcie laserem – co warto wiedzieć?

ciecie blach laserem

Rozwój technologiczny pozwala na systematyczne automatyzowanie procesów w wielu branżach, co nie omija również sektora metalurgicznego. Jedną z największych innowacji, dzięki której obróbka metali może zachodzić z dużo większą wydajnością i powtarzalnością jest cięcie laserowe. Maszyny wyposażone w technologię wykorzystującą wiązkę laserową jako czynnik tnący metal pojawiają się w kolejnych zakładach, przez co laserowe cięcie blachy jest szerzej dostępne dla zainteresowanych. Zatem jak działa cięcie laserem i dlaczego warto z niego skorzystać?

Metoda cięcia laserem – co ją wyróżnia?

Wycinanie laserowe powoli zastępuje tradycyjne techniki obróbki mechanicznej przede wszystkim ze względu na precyzyjność wykonania nowo powstałych elementów metalowych oraz niespotykaną wcześniej powtarzalność. Jest to mieszanka wręcz stworzona dla przedsiębiorstw działających na dużą skalę, ale także dla mniejszych firm stawiających na wysoką jakość swoich usług. Cięcie blachy laserem pozwala w szybkim czasie osiągnąć efekt, który jest niemożliwy do zaobserwowania przy zastosowaniu metod konwencjonalnych.

Czytaj także: https://papierowemysli.pl/ciecie-laserem-czym-jest-i-do-czego-sluzy/

Cięcie laserowe – jak działa?

Proces cięcia laserowego opiera się na wykorzystaniu energii cieplnej generowanej przez wiązkę laserową, a materiał poddawany obróbce przy bliskim kontakcie ze światłem pochłania znaczną część wytworzonej energii. W ten sposób powstają gładkie i precyzyjne nacięcia, których kształt można odpowiednio dostosować do własnych potrzeb. Warto również zaznaczyć, że proces cięcia laserem będzie nieco różnić się w zależności od specyfiki materiału, który wymaga obróbki. Najczęściej można wyróżnić cięcia laserowe bazujące na: odparowywaniu, wypalaniu, topnieniu i tworzeniu pęknięć.

Cięcie laserowe – nie tylko blacha

Rodzaj ciętego materiału ma spore znaczenie w przypadku wyboru lasera, który zostanie wykorzystany do obróbki blachy. W wielu nowoczesnych zakładach przemysłowych można znaleźć innowacyjne lasery światłowodowe, które pozwalają uzyskać perfekcyjne cięcia wszelkich rodzajów blach takich jak stal nierdzewna, stal czarna, aluminium, miedź czy mosiądz, czyli nawet tych materiałów, które mają tendencję do odbijania światła. Wycinanie laserowe jest również możliwe w przypadku innych surowców powszechnie wykorzystywanych w przemyśle, ich obróbka powinna przebiegać w nieco inny sposób. Precyzyjne cięcie drewna, kauczuku, szkła czy skóry najczęściej odbywa się przy zastosowaniu lasera CO2, który w wielu przypadkach wykorzystywany jest także do obróbki materiałów o stosunkowo dużej grubości.