Działalność związana z pozyskiwaniem, transportowaniem oraz obróbką drewna wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań, które usprawniają przebieg prowadzonych czynności. Surowiec wyróżnia się bowiem szczególnymi parametrami, jest dość ciężki, więc wskazane jest użycie narzędzi, które człowieka wyręczą. Podczas prac realizowanych na obszarach leśnych można zaobserwować pojazdy wyposażone w specjalne chwytaki – jak chwytaki działają?
Zastosowanie chwytaków do drewna
Konstrukcja osprzętu wydaje się niezbyt rozbudowana, ale nawet w tej materii wyodrębnia się oprzyrządowanie dedykowane różnym rodzajom zabiegów. Parametry dotyczące udźwigu, szerokości rozwarcia ramion, siły zamykania i powierzchni chwytania decydują o tym, czy dany przyrząd bardziej nadawać się będzie do podnoszenia gałęzi, zrywania drewna czy przenoszenia większych kawałków drzewa. Jeszcze inną kategorię stanowi chwytak do drewna z rotatorem.
Do czego służy rotator?
Stanowi pewien łącznik między ramieniem chwytaka a układem hydraulicznym maszyny. Nie instaluje się go bez powodu. Podnosi bowiem użyteczność całego mechanizmu, umożliwiając kierowanie chwytakiem, choć oczywiście rotator hydrauliczny występuje też w innych rodzajach sprzętu.
To element szeroko wykorzystywany w maszynach przemysłowych. Dzięki niemu operator z łatwością manewruje ładunkiem zaczepionym na wysięgniku, znajdującym się w ramionach chwytaka albo na łyżce, swobodnie obracając ciężar w osi poziomej. Większa mobilność osprzętu sprawia, że operator z dużą precyzją jest w stanie wykonywać zadania, dokonując nawet pełnego obrotu narzędzia.
Warto dodać, że budowa obrotnicy obejmuje między innymi kanały, za pośrednictwem których olej hydrauliczny przepływa dalej, dostając się do siłowników osprzętu. Niezawodna konstrukcja do minimum ogranicza niebezpieczeństwo uszkodzenia przewodów.
Obrotnica okazuje się więc elementem przydatnym w leśnictwie, działalności tartacznej czy związanej ze składowaniem drewna.
Leave a Reply