Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym elementem w codziennym funkcjonowaniu jest sprawny narząd słuchu. Dzięki niemu możemy bez problemu się komunikować, czerpać szereg korzyści z rozrywki audiowizualnej, a także wykonywać prozaiczne czynności codzienne czy zawodowe. Zachowanie optymalnej jakości słyszenia jest więc niezwykle istotne dla własnego komfortu, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów słabszej kondycji słuchu warto poddać się badaniu u specjalisty. Jakie dolegliwości mogą stanowić ku temu przesłanki?
Niedosłuch – problem nie tylko u osób starszych
Coraz większe ubytki słuchu to problem narastający wraz z wiekiem, którego przyczyną najczęściej jest utrata elastyczności przez błonę bębenkową biorącą udział w odbiorze i przetwarzaniu impulsów dźwiękowych z otoczenia. Niedosłuch nie jest jednak problemem tylko dla seniorów, ponieważ po nowoczesne aparaty słuchowe sięgają również dzieci z wadami wrodzonymi czy też dorośli, wskutek obciążających warunków środowiskowych czy braku działań profilaktycznych. Dlatego też każdy z nas powinien dbać o narząd słuchu i zgłaszać się na jego badania – im wcześniej wykryte ubytki, tym większa szansa na poprawienie jakości słyszenia.
Badanie słuchu – kto powinien regularnie się badać?
W największej grupie ryzyka znajdują się osoby, które nieustannie narażone są na ekspozycje na hałas czy gwałtowne zmiany ciśnienia. Dotyczy to m.in. pracowników fabryk, hal produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie poziom natężenia dźwięku permanentnie przekracza 85 dB, czyli normę bezpieczeństwa przyjmowaną przez specjalistów. Co prawda w wielu zakładach stosuje się akcesoria ochronne w postaci słuchawek wygłuszających, jednak w wieloletniej perspektywie mogą nie stanowić wystarczającej ochrony dla naszych uszu. Dlatego też warto regularnie się badać i kontrolować, czy nie występują u nas ubytki słuchu niekorzystnie wpływające na jakość życia.
Zobacz także: https://hydraportal.pl/niewidoczne-aparaty-sluchowe-co-warto-o-nich-wiedziec/
Pierwsze objawy niedosłuchu
Badanie słuchu warto wykonać, jeśli zauważymy pierwsze niepokojące sygnały świadczące o pogorszeniu słyszenia. Należą do nich: narastające szumy uszne, trudności w rejestrowaniu wyższych dźwięków czy szeptu, głośniejsze mówienie, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zatykające się uszy czy też kłopoty ze swobodną rozmową przez telefon. Pierwszych objawów słuchu nie warto bagatelizować, dlatego należy jak najszybciej umówić się na badanie słuchu. Większe ubytki mogą stanowić podstawę do zaopatrzenia się w aparat słuchowy, których wybór na rynku jest coraz większy. Urządzenia dostępne m.in. na https://akademiaslyszenia.pl/ można z łatwością dopasować do zakresu dolegliwości ze strony narządu słuchu, oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą i protetykiem słuchu.
Leave a Reply