Auto złom – czym kierować się przy jego wyborze?

auto zlom

Samochód, który jest w złym stanie technicznym, nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Stwarza on spore zagrożenie i może doprowadzić do wypadku. Dodatkowo naprawa takiego pojazdu bardzo często przewyższa jego wartość, więc jest to kompletnie nieopłacalne.

Niezbędne formalności

Decydując się na kasacje auta, musimy zabrać ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość. Niezbędny jest dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Jeśli jej nie posiadamy, to możemy zabrać cokolwiek innego, co potwierdzi dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. W sytuacji, gdy auto złom w Bielsku postanowi pozyskać podzespoły, wtedy spisywana jest umowa kupna-sprzedaży.

Należy pamiętać, że wyrejestrowanie jest możliwe wyłącznie na wniosek właściciela. Jest na to 30 dni od daty złomowania. Wniosek można wysłać pocztą lub online. Po wyrejestrowaniu zgłaszamy ten fakt do ubezpieczyciela.

Jak wybrać auto złom i nie żałować swojej decyzji?

Na rynku jest wiele firm oferujących tego typu usługi. Dlatego warto najpierw poznać ofertę i zrobić ich przegląd. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy firma działa legalnie i ma wszystkie niezbędne uprawnienia. Skup aut ma obowiązek wydać zaświadczenie o demontażu i unieważnić tablice rejestracyjne.

Powinniśmy sprawdzić również ceny za oferowaną usługę, ponieważ mogą się one różnić. Ostateczna cena jest zwykle ustalana indywidualnie i może na nią wpływać lokalizacja. Jak sprawdzić cenę? Dzwoniąc do firmy lub poszukać opinii i komentarzy w Internecie. Należy mieć na uwadze dodatkowe koszty ewentualnego transportu auto lawetą. Zdarza się, że jest on w cenie usługi, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Jak widać, wybór auto złomu jest bardzo ważny. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze są:

  • dostępne formy transportu, szczególnie darmowa laweta,
  • lokalizacja punktu,
  • cena,
  • godziny i dni otwarcia.

Obecnie coraz więcej firm oferuje usługi przez cały tydzień, co bez wątpienia jest sporym udogodnieniem.